Ένα άγνωστο πλάσμα που ζούσε πριν από περίπου 240 εκατομμύρια χρόνια ανακαλύφθηκε από επιστήμονες στη Γερμανία.
Το πρόσφατα αναγνωρισμένο είδος, που ονομάζεται Rutiotomodon tytthos, είναι ένας τριλοφόσαυρος – μια ομάδα ερπετών που μοιάζουν με σαύρα που περιπλανιόταν στη Γη την Τριασική περίοδο (περίπου 252-201 εκατομμύρια χρόνια πριν) περίπου την εποχή που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά οι δεινόσαυροι.
Οι τριλοφόσαυροι είναι στενά συνδεδεμένοι με τους δεινόσαυρους, μοιράζονται έναν κοινό πρόγονο και αποτελούν μέρος της ίδιας μεγαλύτερης ζώων που είναι γνωστά ως αρχοσαυρόμορφα. Οι αρχοσαύρομορφοι περιλαμβάνουν μια υποομάδα που ονομάζεται αρχόσαυροι, καθώς και τους πιο στενούς συγγενείς τους. Οι Trilophosaurs είναι μεταξύ αυτών των σχετικών υποομάδων.
Στο γεωλογικό παρελθόν, οι αρχόσαυροι αντιπροσωπεύονταν από δεινόσαυρους, με εξαίρεση τα πουλιά, τους πτερόσαυρους και διάφορα είδη που σχετίζονται στενά με αυτές τις κύριες γενεαλογίες. Σήμερα αντιπροσωπεύονται από κροκόδειλους και πουλιά.
Οι τριλοφόσαυροι ήταν παμφάγοι και εξειδικευμένοι φυτοφάγοι των οποίων ο οικολογικός ρόλος καλύφθηκε αργότερα από τις σαύρες και τους συγγενείς τους. Προηγουμένως, οι τριλοφόσαυροι ήταν γνωστοί μόνο από απολιθώματα που χρονολογούνται στο Ύστερο Τριασικό (περίπου 237-201 εκατομμύρια χρόνια πριν) που βρέθηκαν στις Ηνωμένες Πολιτείες και τη Βρετανία.
Αλλά η τελευταία ανακάλυψη – που περιγράφεται στο περιοδικό Royal Society Open Science – μαζί με ένα άλλο εύρημα, επεκτείνει το αρχείο αυτών των μοναδικών ερπετών για να καλύψει σχεδόν ολόκληρη την Τριασική περίοδο. Το πρόσφατα ταυτοποιημένο είδος περιγράφηκε με βάση τα απολιθώματα που ανακαλύφθηκαν σε ένα λατομείο ασβεστόλιθου που βρίσκεται κοντά στο χωριό Eschenau της Γερμανίας.
«Το νέο είδος, γνωστό από τις δύο γνάθους, είναι η πρώτη καταγραφή τριλοφοσαύρων από την ηπειρωτική Ευρώπη και από το Μέσο Τριασικό – περίπου 240 εκατομμύρια χρόνια πριν», δήλωσε ο Hans-Dieter Sues, συγγραφέας της μελέτης στο Εθνικό Μουσείο Smithsonian.